fabric

בדי ריפוד ניקוי ושמירה לאורך זמן

בויסמן אנו משתמשים בבדים פרקטיים וקלים לניקוי, ולכן בטיפול מסור ונכון תוכלו לשמור ולהנות ממערכת הישיבה (סלון) שנים רבות.

לכל סוג לכלוך הטיפול שלו

לכלוך מוצק: חול, אבק, שערות, שאריות אוכל וכו'… הטיפול הוא תחזוקתי שוטף בכל שבוע, הפעולה כוללת שאיבה יבשה בעזרת שואב אבק סטנדרטי.

כתמים נקודתיים: נוזלים שנשפכים על הספה במהלך השימוש כמו: כתמי אוכל ושתייה, פליטות של תינוקות, גריז, סימני עיתון, טושים, מסטיק, דיו, יין, דם והרשימה עוד ארוכה ומגוונת.. זהו למעשה סוג הלכלוך הנפוץ ביותר והטיפול הוא תחזוקתי מיידי. עלינו לקחת בחשבון כי לתוצאת הניקוי ישנם משפיעים רבים ופעולות של עשה ואל תעשה.

  1. אל תעשה כל פעולה על הבד מבלי שעבדת על פי הנחיות של גורם מומחה או הוראות ניקוי מפורשות. עבודה עם חומרים וטכניקת הסרת הכתם מתוך שיקול דעת אישי יכול להביא לנזק בלתי הפיך.
  2. אל תבריש את הספה עם כל סוג של מברשת או כרית פלא. ההברשה יכולה לפרום את הטקסטורה של הבד ואף להוריד את שכבת הקטיפה העדינה.
  3. אל תכבס את הבד על דעת עצמך במכונת כביסה. אם הבד הינו כביס עבוד על פי הנחיות היצרן, ישנה סכנה של התכווצות, ירידה בגוון הצבע בגלל המלבינים שיש באבקות כביסה ולכן הצבע של הכריות יהיה שונה מצבע הבד בגוף.
  4. אל תחדיר חומרי ניקוי אל תוך מערכת הישיבה. במידה ומשתמשים בחומר ניקוי יש לדאוג, כי כל חומר הניקוי שהוכנס בצורת קצף או נוזל ייצא החוצה. אחרת החומר, לאחר שיתייבש יהיה דביק ויתחיל לעבוד כמו מלכודת גדולה של לכלוך, למי שיישב על הסלון, הבד ידביק ממנו את כל השומנים והזיעה ותוך זמן קצר המערכת תקבל גוון אפרפר.

זהה את מקור הכתם:

  • בסיס מים: קפה, תה, קולה, שתייה קלה וכו'.
  • בסיס שומנים מהחי והצומח: שמן תירס, שמן טונה, רוטב סלט, רוטב בישול וכו'.
  • בסיס שומנים סינתטיים: גריז, שמן מנוע, זפת וכו'.
  • בסיס צבע: טושים, צבע לקירות, דיו וכו'.
  • בסיס צבע מאכל: יין, במבה אדומה, מיץ פטל וכו'.

 זהה את סוג הבד:

  • לסוג הבד ישנו השפעה כיצד הכתם ישפיע על הבד. אנו מבחינים ברמה של מקור הסיב:
  • סיבים מהחי / מהצומח- כותנה, פשתן, סיזל מהצומח או צמר ומשי מהחי. מטבע הדברים סיבים אלו נושאים תכונות של ספיגות ולכן ישנו סיכוי גבוה כי הכתם ייספג אל תוך הסיב ויקשה על הורדתו (אם בכלל). מומלץ לסגור את הסיב באמצעות חומרים נגד כתמים הקיימים בשוק, זה יקל על אופן הסרת הכתם.
  • סיבים סינתטיים – פוליאסטר, ניילון, פוליפרופילן, אקרילן וכו'. סיבים אלו אטומים בפני נוזלים(כמו בגד ים) ולכן קל יותר לנקות מהם כתמים. כיום קיימים בדים סינתטיים במגוון רחב המדמים את המראה של הסיבים הטבעיים.
  • חומרי הניקיון הנמצאים במרכול לרשות הצרכן מוגדרים ככללים-אוניברסאליים (Universals), מאחר והיצרן לא יודע את מרכיבי הכתם והבד האפקטיביות שלהם בינונית עד נמוכה. החומרים הנמצאים לרשות מנקי ריפודים מקצועי מוגדרים כמקצועיים (Professionals), חומרים אלו מבצעים פעולה מכוונת-ספציפית להסרת הכתם הספציפי מסוג הבד הספציפי, ודורשים הדרכה לפני השימוש.

 

להלן הפעולות שיש לעשות על מנת להוריד כתם:

  1. זהה את מקור הכתם וסוג הבד, כפי שפורט לעיל. אם מדובר בכתם על בסיס מים או הפרשת גוף, שים מעט מים נקיים על הכתם על מנת לאזן את רמת החומציות והמשך לשלב הבא. במידה וכמויות גדולות של נוזלים נשפכו על הבד כמו: קפה, קולה, תה, שתן וכו' , יש ראשית לספוג את האזור בעזרת מגבת לבנה ויבשה, לפני שניגשים להסרת הכתם. אם מדובר בכתם משמן סינתטי אל תנסה להוריד את הכתב והתייעץ בחברת ניקיון מקצועית.
  2. הצטייד במגבת מכותנה לבנה, הרטב חלק ממנה במים פושרים והוסף מעט נוזל כלים על המגבת.
  3. בדוק במקום נסתר (מאחורי הספה), כי נוזל הכלים אינו מזיק לבד ואינו מוריד צבע. החזק את המגבת עם החומר כ- 30 שניות על אזור הכתם, אם אין סימני צבע המשך לשלב הבא. אך אם יש סימני צבע על המגבת, עצור ופנה למומחה להורדת הכתם.
  4. נגב בעדינות את אזור הכתם בסיבוב עם כיוון השעון מחוץ לכתם אל תוכו, כך שלא תהיה תנועה של פיזור הכתם אלא של מירכוז הכתם אל תוכו.
  5. זהה שהכתם עובר למגבת והמשך בפעולה.
  6. לבסוף נגב בעזרת החלק היבש של המגבת את האזור.
  7. ניתן לייבש לאחר הניקוי בעזרת מייבש שיער באוויר פושר ולבדוק שאכן הכתם ירד.

 

לכלוך כללי, מדובר בלכלוך ברקע הבד. זהו לכלוך המצטבר בבד במשך תקופה ארוכה, תוך כדי השימוש היומיומי. הלכלוך מורכב משומן גוף, זיעה,פיח מהאוויר ושומנים אחרים. זהו השלב שבו מערכת הישיבה (הסלון) זקוקה לניקוי יסודי על ידי חברת ניקיון מקצועית המתמחה בניקיון של בדים וריפודים. ישנה חשיבות להתמיד ולנקות את המערכת על בסיס מועדים קבועים (אנו ממליצים להזמין חברת ניקיון מקצועית אחת לשנתיים), כך הסלון יראה תמיד במיטבו.

תהליך הניקוי היסודי כולל שימוש בציוד מקצועי וחומרים מקצועיים באמצעות מומחים שמגיעים לבית הלקוח, ומבצעים ניקיון ייסודי למערכת הישיבה (אורך כשעה עד שעתיים) ולאחר מכן יש להשאיר את הסלון להתייבש מבלי לשבת עליו במשך 8 עד 12 שעות, אז תקבלו סלון נקי ונעים.

ישנה חשיבות רבה בבחירת חברת הניקוי. בחירת חברה לא מקצועית עלולה להסב נזקים למערכת הישיבה (הסלון) כמו: חזרת הכתמים, התפתחות פטריות מייבוש איטי, התכווצות הבד, סימני התייבשות חומים של המים, נזק פיזי לבד וכו'…

המאמר נכתב על ידי מר איציק אוז'לבו, מומחה בעל שם עולמי בתחום הטקסטיל וחומרי הניקיון ומבעלי חברת הניקיון המקצועית קלין-טק (Clean-Tech), טלפון 1-800-28-2000;